Haber

Kırgızistan’da darbe girişimi: Asker ve bürokratlar gözaltında

Kırgızistan’da hükümete karşı darbe planlayan bir çeteye ülke genelinde operasyonlar başladı. 2021’de darbe girişiminin engellendiği ülkeden gelen ilk bilgilere göre 110 asker ve bürokrat gözaltına alındı.

Kırgızistan Devlet Milli Güvenlik Komitesi, bugün ülkede darbe girişiminde bulunduğu tespit edilenlere yönelik eş zamanlı operasyon düzenledi. Ülkenin çeşitli yerlerinde düzenlenen operasyonlarda darbeye katılması muhtemel kişiler gözaltına alındı.

Kırgızistan’daki haber servisleri operasyona ait görüntüleri paylaştı. Edinilen bilgiye göre, ülkede bir grup Caparov hükümetini devirmeye hazırlanıyordu. Kırgızistan güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan kişiler hakkında detaylı bilgi verilmedi.

2021’DE DARBE GİRİŞİMİ ÖNLENDİ

Kırgızistan sık sık darbe girişimlerine ve halk hareketlerine sahne oluyor. 2021’de Kırgızistan Milletvekili Baktibek Çetigenov darbe planladığı şüphesiyle gözaltına alındı. Ayrıca dönemin Cetigenov ve El İntimagi Derneği Başkanı Askat Temraliyev’in başkent Bişkek’teki protestolar için iç anlaşma yaptığı bildirildi. Cetigenov’un protestolar yoluyla iktidarı ele geçirmeyi planladığı ve daha sonra gözaltına alınarak tutuklandığı ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu