Ekonomi

Malatya’da Depreme Rağmen Kuru Kayısı İhracatı Arttı

Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85’inin karşılandığı Malatya’da ocak-nisan döneminde kuru kayısı ihracatı bir önceki yıla göre yaklaşık 2 ton arttı.

6 Şubat depreminden etkilenen 11 ilden biri olan ve dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85’inin karşılandığı Malatya’da Ocak-Nisan döneminde kuru kayısı ihracatı bir önceki yıla göre yaklaşık 2 ton arttı. Malatya Ticaret Borsası’nın verilerine göre Ocak-Nisan döneminde kentte 5 bin 500 ton kuru kayısı ihracatına karşılık yaklaşık 34 milyon dolar gelir elde edildi.

“Ürünü satın alırken herhangi bir sorun yaşamadık”

Malatya Ticaret Borsası (MTB) Meclis Başkanı Erdoğan Ünal, depremlerde kayısı ihracatının fazla etkilenmediğini belirterek, “Daha çok ihracat yapıldı, depremden dolayı işçi sıkıntısı yaşandı. Ürün alımında sıkıntı yaşamadık. .”

“Manolya hastalığı ve yağışlar kayısıya zarar verdi”

Depremler sonrası meydana gelen tarımsal donların kayısıya çok fazla zarar vermediğini ifade eden Ünal, “Kayısı dondan çok etkilenmedi ama manolya ve yağmur büyük zarar gördü. Ne kadar kayıdı tahmin etmek zor. Şu anda hasar var, önümüzdeki dönemde ilgili kurumlar bunları belirleyecek ve hasarın boyutu ortaya çıkacak.” terimleri kullandı.

“İhracatta sıkıntımız yok”

Kuru kayısı fiyatlarının kalitesine göre değiştiğini ifade eden Ünal, “Kayısı iyi para kazandırıyor. Üreticilerimizin bu fiyatları değerlendirmesi, yani paraya mal olunca ürünü satması gerekiyor. Fiyat aralıkları da göre değişiyor. kalitesi 80 ile 125 TL aralığında.” – MALATYA

bayramichaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu