Haber

Kuraklıktan Etkilenen Afrika Boynuzu Ülkelerine 2,7 Milyar Dolarlık Talep

NAIROBI, 27 Mart (Xinhua) — Doğu Afrika’da bölgesel bir blok olan Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD), Kenya, Uganda ve Somali’de kuraklık nedeniyle açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalan milyonlarca insanı kurtarmak için 2,69 milyar ABD Doları taahhüt etti. finansman talep etti.

İGAD Genel Sekreteri Workneh Gebeyehu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bölgede 47 milyon insanın ciddi gıda güvensizliği ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Buradaki bazı insanların açlıktan ölme tehlikesi altında olduğunu belirten Gebeyehu, durumun daha da kötüye gittiğini söyledi.

Gebeyehu, Kenya’nın başkenti Nairobi’de yaptığı açıklamada, söz konusu 47 milyon insanın yaklaşık yüzde 70’inin Etiyopya, Kenya ve Somali’de yaşadığına dikkat çekti. “Bu nedenle, bugün uluslararası toplumu büyük bir insani felaketi önlemeye ciddi şekilde yardım etmeye çağırıyoruz. Bu amaçla, kısa vadede bölgede hayatları ve geçim kaynaklarını kurtarmak için gerekli tüm kaynakları davet ediyor, orta ve uzun vadede dayanıklılık inşasına yatırım yapmaya devam ediyoruz. ” söz konusu.

IGAD’a göre, Somali’nin kuraklıktan etkilenen topluluklara ve ülke içinde yerinden edilmiş insanlara gıda ve besleyici olmayan malzemeler sağlamak için 1,6 milyar ABD dolarına ihtiyacı var. Etiyopya’da, önümüzdeki dört ay boyunca kilit sektörel ihtiyaçları desteklemek için 710 milyon ABD doları gerekiyor. Kenya’nın kuraklıktan etkilenen idari bölgelerinin Ekim ayına kadar yiyecek, su ve aşı sağlamak için 378 milyon ABD dolarına ihtiyacı var.

İGAD, bölgedeki kuraklığın çok büyük sonuçları olduğunu ve gıda güvensizliğini artırdığını kaydetti. Açıklamada, kuraklık sonucunda önemli ölçüde su ve mera sıkıntısı yaşandığı, bir milyon kişinin yerinden edildiği, 10 milyondan fazla büyükbaş ve yabani hayvanın hayatını kaybettiği, bitkisel ve besicilik üretiminin azaldığı belirtildi.

Gebeyehu, toparlanmanın kaynak ve zaman gerektireceğini belirterek, İGAD’ın olası afetlerin gelecekte bu kadar ağır bir etki yaratmasını önlemek için çalıştığını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu