Haber

Kahraman: Diyarbakır’da kaçak yapılaşmada ciddi artış var

Maraş merkezli depremde Diyarbakır’da 7 bina yıkıldı, 409 kişi hayatını kaybetti. Depremin ardından gözler Diyarbakır’daki kaçak yapılara çevrildi.

Diyarbakır Mimarlar Odası Başkanı Ferit Kahraman, 2018 seçimleri arifesinde çıkardığı imar affıyla kaçak yapılaşmadaki artışa dikkat çekti. Kaçak yapılarla ilgili tespitlerini her hafta belediye ile paylaştıklarını belirten Kahraman, “Bu konuda sık sık girişimlerimiz oluyor. Suç duyurusuna konu olan yapılar var ama müdahale edilmiyor” dedi. Burada bilinçli bir göz yumma olduğunu açıkça belirtmek gerekir.”

‘PENALTILAR İMKANSIZ’

AmidaHaber’in haberine göre kaçak yapılara verilen cezaların yetersiz olduğunu vurgulayan Kahraman, “Cezadan sonra yıkımı belediye yapsın. Çoğu zaman yıkımı belediyeler yapmıyor. İlçedeki bütün belediyelerde kayyum var. Bu görevi yapıp giderlerini belediyeden alabilirler. Harcama seviyesinden kesinti yapabilirler. Kamu görevlisisiniz, yetkiniz var, bunu yapmıyorsanız bu suça ortaksınız. Müdahale etmezseniz bunda kârınız var.”

‘GÖRÜLEBİLİR CİDDİ BİR ARTIŞ VAR’

Diyarbakır’da onlarca kaçak yapı tespit ettiklerini kaydeden Kahraman, “Kentte onlarca yapı tespit ettik. Şüphe üzerine ilgili kurumlarla yazışma halindeyiz. Mesajlarımıza cevap bile vermiyorlar. İkinci yazışmadan sonra cevap gelir. Kurumları kaçak yapıları tespit etmeye zorluyoruz. Ama gözle görülür bir artış var. Şu anda Diyarbakır’ın farklı yerlerinde gördüğümüz onlarca kaçak yapı var” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu