Haber

Euro NCAP’ten Hyundai IONIQ 6’ya tam not

hyundaiIONIQ 6, .

Güvenlik açısından 2022’nin en çok puan alan otomobillerinden biri olarak ödüllendirilen IONIQ 6, Geniş Aile Otomobili kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu.

Euro NCAP, geçtiğimiz yıl satışına başlanan 66 yeni binek aracı inceledi ve markaların yeni modelleri ile zorlu çarpışma testleri gerçekleştirdi. Euro NCAP, ‘Sınıfının En İyisi’ unvanını vermek için dört farklı kategorinin her birindeki puanların ortalamasını alarak hesaplama yapar. Yetişkin Yolcu Kabini, Çocuk Yolcu Kabini, Hassas Yol Kullanıcı Kabini ve Güvenlik Yardımcıları olarak öne çıkan kategorilerde en iyi skoru alabilmek için birçok ekipmanın standart olarak sunulması gerekiyor. İsteğe bağlı güvenlik ekipmanı veya çarpışma önleyici sistemler derecelendirmeye dahil edilemez.

IONIQ 6, Kasım 2022’de gerçekleştirilen Euro NCAP çarpışma testlerinde beş yıldız alarak Hyundai’nin gelişmiş güvenlik sistemleri iddiasını kanıtladı. Ayrıca “Yetişkin Yolcu Koruma” konusunda yüzde 97 gibi sıra dışı bir sonuç elde eden IONIQ 6 da bu sayede kategorisinde birinci oldu. Euro NCAP ise “Çocuk Yolcu Koruma” kategorisinde yüzde 87, “Güvenlik Asistanı” kategorisinde ise yüzde 90 puan verdi.

IONIQ 6, yılın son çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulacak.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu