Haber

Anayasa Mahkemesi’nde cumhurbaşkanlığı seçimi: Yargıtay’da dosya görmeden üyeliğe getirilen İrfan Fidan da adaylar arasında yer alıyor.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Başkanı Zühtü Arslan’ın görev süresi 13 Şubat’ta dolduğundan cumhurbaşkanlığı seçimi bugün yapılacak.

Cumhuriyet gazetesinden Sefa Uyar’ın haberine göre; ‘Arslan’ın yeniden aday olacağı’ belirtilirken, ‘Anayasa Mahkemesi üyeliğine atanması tartışmalı olan İrfan Fidan’ın destek ziyaretlerinde de bulunduğu’, bazı üyelerin ‘Saraydan aşağılandığı’ iddiaları ortaya atıldı. bu konuda dile getirilmektedir. Fidan, Yargıtay’da herhangi bir belge görmeden 22 Ocak’ta Anayasa Mahkemesi üyeliğine atandı.

Üyelerden Basri Bağcı da ‘önde gelen isimlerden’ olarak görülürken, eski İçişleri Bakan Yardımcısı Saygıdeğer İnce’nin ‘adaylık için adı geçen isimlerden biri’ olduğu kaydediliyor.

AYM Genel Kurulu başkan ve üyeleri arasında gizli oyla yapılacak seçimde 15 AYM üyesinin salt çoğunluğunun oyunu alan aday, 4 yıl süreyle başkanlığı üstlenecek. Üyelerden hiçbiri yeterli çoğunluğu sağlayamazsa seçimlere devam edilir.

YENİ LİDERLE KRİTİK BELGELER GÖRÜLECEK

AYM’ye üye atanması açısından da kritik bir tablo var. Şu anda üyelerin 5’ini eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 7’sini Cumhurbaşkanı Erdoğan ve 3’ünü de TBMM seçiyor. Birçok siyasi kararda oy dağılımının 8’e 7 veya 9’a 6 şeklinde olması, seçimin ‘bıçak sırtında’ yapıldığını ortaya koyuyor. HDP hakkındaki kapatma davası başta olmak üzere birçok kritik belge Anayasa Mahkemesi önünde bekliyor. Sözle ilgili belgeler yeni liderle görüşülecek. (HABER MERKEZİ)

sileajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu