Ekonomi

Adana bu yıl 20 milyon sazan balığı üretmeyi hedefliyor

Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, geçen yıl 15 milyon sazan ürettiklerini, bu yıl 20 milyon sazan üretmeyi hedeflediklerini söyledi.

Adana Su İşleri Üretim İstasyonu’nda yavru sazan yetiştiriciliği amacıyla damızlık sazan sağımı yapılmıştır. Baraj tesislerinde bulunan Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Su Ürünleri Üretim İstasyonunda yapılan balık sağımına Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin de katıldı. Üretim İstasyonu’nun kuluçkahane bölümündeki küçük göletlerde bir gün önceden alınan ve sağım için hazırlanan damızlık balıkların yumurtalarını sağan Tekin, yeni üretim döneminde hedeflerinin geçen yılın üzerinde yavru balık üretmek olduğunu belirtti. Tarım ve Orman Bakanlığı Su Ürünleri ve Su İşleri Genel Müdürlüğü esas alınarak yürütülen yavru balık üretiminde 3 yıldır bu işi yaptıklarını belirten Tekin, “Yılda 8 milyon yavru sazan ürettik. ilk yıl.Geçen yıl 15 milyondan fazla ürettik.Bu yıl 20 milyona çıktı.Birbirine yakın üretim yapmayı planlıyoruz.Ürettiğimiz yavru balıkları geldiklerinde çevre illere gönderiyoruz. belli bir büyüklüğe getirip oradaki göl ve göletlerin avlanmasını sağlıyoruz.İlimizdeki tüm göl ve göletleri de burada ürettiğimiz balıklarla avlıyoruz.Böylece hem balık popülasyonunun devamlılığını sağlıyoruz hem de yöreye hammadde sağlıyoruz. Balıkçılıktan geçimini sağlayan ailelerin üreteceği yavru balıkları, yeni dönemde Bakanlığımızın belirlediği program dahilinde bize bağlı illere ulaştırarak göl ve göletlere salınmasını sağlayacağız.”

Farklı büyüklüklerde 9’u beton, 11’i toprak olmak üzere 20 adet yavru ve yavru balık havuzunun bulunduğu istasyonda, teknik personel tarafından sağılan balık yumurtaları daha sonra gübreleme işleminden geçiriliyor. Döllenen yumurtalardan 72 saat sonra balıkların larvaları çıkmaya başlar. Bakımları özenle yapılan larva balıkları yumurtadan çıktıktan sonra küçük göletlerde bir süre beslendikten sonra istasyonda toprak havuzlara alınıp 5-6 santimetre boyuna gelene kadar bakıldıktan sonra gönderiliyor. çevre illerdeki göl ve göletlere salınacak. Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Su İşleri Üretim İstasyonunda geçen yıl üretilen 15 milyona yakın sazan balığı Adana, Hatay, Mersin, Osmaniye, Konya illerine gönderilerek buradaki göl ve göletlere bırakıldı. – ADANA

armutlu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu